Blog QGIS Polska

Polska Grupa Użytkowników QGIS na Facebooku

Na Facebooku uruchomiliśmy grupę o nazwie Polska Grupa Użytkowników QGIS, która jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na takie miejsce w sieciach społecznościowych. Celem grupy jest promowanie QGIS jako wolnego i otwartego oprogramowania oraz wymiana wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Zapraszamy do grupy wszystkich posiadających konto na FB i korzystających z QGIS. Zachęcamy też do aktywnego w niej uczestnictwa.

2018/07/27 15:06 · Robert
,

I spotkania użytkowników QGIS już za nami

Pomysł na zorganizowanie tego spotkania kiełkował od lat, ale zawsze brakowało czasu na jego realizację. Główny problem polegał na określeniu docelowej grupy uczestników oraz formuły. Wiemy oczywiście, jak szerokie jest grono użytkowników programu QGIS, ale ta wiedza wcale nie ułatwiała zadania. Ostatecznie po przeprowadzeniu kilku ankiet na polskim forum QGIS postanowiliśmy zaserwować wszystkiego po trochu. Potrzebni byli tylko prelegenci, miejsce i termin. Zdecydowaliśmy się na 19 czerwca 2018 roku, dzień przed konferencją "GIS w nauce", która w tym roku gości w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zwróciliśmy się bezpośrednio do najaktywniejszych uczestników naszego forum z prośbą o przygotowanie prezentacji na wybrany przez siebie temat. Zależało nam na osobach, które od lat dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Oddzielną sesję zaplanowaliśmy dla zaprzyjaźnionych firm, które są użytkownikami programu QGIS. Udało się zaprosić trzech znaczących graczy: Orange, PGE oraz Wodociągi Opolskie. Ostatnią sesję postanowiliśmy poprowadzić w formule lightning talk, czyli krótkiej i szybkiej prezentacji. Zgłaszające się osoby miały jedynie 5 minut na zaprezentowanie swoich doświadczeń z QGIS. Pomimo naszych pierwotnych obaw, ta formuła sprawdziła się całkiem nieźle i z przyjemnością słuchało się przez prawie godzinę skondensowanych informacji związanych z QGIS, serwowanych jedna za drugą.

Inauguracja spotkania przez Dziekana WIŚ PK

Spotkanie otworzył gospodarz - Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, dr hab.inż. Stanisław M.Rybicki. Po powitaniu uczestników wręczył oficjalne certyfikaty projektu QGIS najlepszym studentom wydziału, kończącym w tym semestrze zajęcia z przedmiotu Systemów Informacji Przestrzennej. Całość tych zajęć oparta jest na programie QGIS, zaś Politechnika Krakowska jest pierwszą uczelnią w Polsce i jedną z pierwszych na świecie, które uzyskały prawo certyfikowania swoich zajęć.

Certyfikaty QGIS & PK

Tematyka i forma prezentacji była bardzo zróżnicowana. Przeważały prezentacje pokazywane w formie slajdów, lecz Adrian Bocianowski z firmy Lehmann + Partner Polska zaprezentował w ciągu 5 minut działanie wtyczki z zakresu drogownictwa. Duża klasa!

O pierwszej sesji pisać nie będę. Po jej zakończeniu zrobiliśmy wspólne zdjęcie przed budynkiem Działowni. Jeśli uznać, że to nieoficjalna lista obecności - uczestników było około 100. Tyle miejsc siedzących oferowała nam zarezerwowana sala wykładowa. Czy za rok będziemy negocjowali z Rektorem zarezerwowanie w tym samym budynku auli na 300 osób? Zobaczymy.

Lista obecności; chyba zgodna z RODO ;)

Tematyce wodnej poświęcone były aż cztery prezentacje. Mnie najbardziej zapadła w pamięć opowieść Sebastiana Radzimskiego (Wodociągi Opole) o stopniowym dochodzeniu do optymalnego wykorzystania wolnego oprogramowania w przedsiębiorstwie wodociągowym.

Trzy prezentacje traktowały o wykorzystaniu programu QGIS przez przyrodników, a w zasadzie przyrodniczki. Alina Gerlée (Uniwersytet Warszawski) opowiedziała o wielu narzędziach, ale większość słuchaczy zapamiętała pewnie różowe borsuki. Katarzyna Szondelmejer opowiedziała o żubrach, zaś Aleksandra Kolanek (Uniwersytet Wrocławski) o badaniach siedlisk gadów.

Jakub Jagiełło (Orange Polska) przedstawił bardzo kompleksową koncepcję wykorzystania QGIS przy planowaniu i projektowaniu sieci światłowodowych. Karol Stós i Marcin Bartosik (PGE Energia Ciepła S.A.), prezentując wykorzystanie QGIS w branży ciepłowniczej, nie tylko komplementowali projekt QGIS, ale również wskazywali obszary problematyczne.

Organizatorki imprezy z Koła Naukowego "Szuwarek"

Poza tym można było posłuchać o wielu innych ciekawych tematach. Bardzo spodobała mi się prezentacja Sławomira Bieniasa (GIS and FLY), który przekazał swoje doświadczenia z budowy portalu mapowego. W trakcie wieczornego spotkania na Kazimierzu spore zainteresowanie wzbudził temat danych OpenStreetMap, prezentowany przez Mateusza Koniecznego (OSM) oraz wizualizacji zabudowy Krakowa, prezentowany przez Klaudię Dybaś (Politechnika Krakowska).

W trakcie imprezy można było zaopatrzyć się w bezpłatne egzemplarze czasopisma Geodeta, przekazane nam przez wydawcę. Dziękujemy za nie oraz za patronat medialny.

Większość prezentacji można już pobierać ze strony imprezy. Mamy nadzieję, że spotkamy się w tym samym miejscu już za rok, z jeszcze ciekawszymi tematami do dyskusji. Wszelkie uwagi do zakończonej właśnie imprezy oraz propozycje zmian prosimy zgłaszać już teraz na naszym forum w dziale spotkania.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i sympatyczną atmosferę. Do zobaczenia.

2018/06/22 11:07 · Robert

QGIS 3.0 już w piekarniku

W dniach 21-25 lutego 2018 na Maderze odbywa się spotkanie programistów (hackfest) projektu QGIS.

Najbardziej oczekiwaną przez wszystkich użytkowników informacją jest wydanie nowej wersji QGIS 3.0 o nazwie kodowej Girona. Kod źródłowy jest już „umieszczony w piekarniku” i niebawem ciepłe paczki instalacyjne będą gotowe do pobrania. Nowa linia programu niesie ze sobą wiele zmian, począwszy od tych związanych z bibliotekami i API, na związanych ze zmianami interfejsu i nowymi funkcjami kończąc. Więcej szczegółów można przeczytać na stronie z listą zmian.

Wersja QGIS 3.0 będzie pewnie głównym tematem newsów w najbliższych dniach, ale o wiele ciekawsze rzeczy dzieją się na zapleczu. Warto oczywiście zainstalować najnowszą wersję QGIS 3.0 gdy się pojawi. Należy jednak pamiętać, że to produkt wymagający jeszcze sporo pracy. Dopiero wersje QGIS 3.2 lub 3.4 będzie można uznać za solidnie przetestowane i zalecane do wdrożenia. Dlatego zachęcam raczej do posłuchania wybranych dyskusji programistów, które pokazują w jakim kierunku zmierza projekt QGIS i jak wygląda tworzenie wolnego oprogramowania.

W trakcie imprezy zaplanowano jak zwykle wiele spotkań i warsztatów. W spotkaniach można było uczestniczyć zdalnie, a sam przebieg był zarejestrowany i jest już dostępny na kanale YouTube firmy Kartoza. Oto najciekawsze moim zdaniem prezentacje.

Jak samodzielnie skompilować QGIS oraz zaproponować zmiany w kodzie poprzez mechanizm Pull Request

Ta prezentacja skierowana jest głównie do programistów. Alessandro Pasotti przygotował i udostępnił dedykowane środowisko wirtualne do kompilacji QGIS, ale opowiedział również jak samodzielnie skompilować program ze źródeł. Możemy prześledzić kolejne kroki konieczne do zaproponowania swoich zmian w kodzie QGIS.

Certyfikacja szkoleń QGIS

Tim Sutton przedstawił tworzony aktualnie system certyfikacji szkoleń związanych z programem QGIS. Zaprezentowano platformę integrującą szkolenia. Zaproponowana przez Tima metoda certyfikacji miałaby bardzo otwarty charakter, uwzględniając zarówno zajęcia prowadzone na uczelniach, krótkie warsztaty, jak i kilkudniowe kursy kończące się egzaminem. Certyfikaty byłyby płatne, lecz wysokość opłat jest jeszcze dyskutowana.

Przeniesienie systemu śledzenia błędów z Redmine na GitHub/GitLab

To bardzo gorący temat i dyskusja związana z funkcjonowaniem infrastruktury projektu QGIS. Aktualnie kod źródłowy projektu przechowywany jest na platformie GitHub, zaś system śledzenia błędów na dedykowanej instalacji systemu Redmine. Docelowo planowane jest ujednolicenie środowiska pracy, lecz zarówno harmonogram tych zmian jak i kolejne kroki wymagają jeszcze szczegółowych analiz. Zdania programistów odnośnie wyboru najlepszego rozwiązania są na razie bardzo podzielone.

Przyszłość dostarczycieli algorytmów

To kolejna bardzo gorąca dyskusja, moderowana an Maderze przez Paolo Cavalliniego. Temat powinien zainteresować wszystkich użytkowników programu QGIS oraz … socjologów. Publiczna dyskusja pokazuje dlaczego QGIS jest tak popularnym i szybko rozwijającym się projektem. Ogromna w tym zasługa takich osób jak Paolo czy Tim, którzy dbają nie tylko o jakość kodu, ale również o pozytywną atmosferę wokół projektu QGIS. Wielkie brawa Panowie!

Główny tematem spotkania była próba odpowiedzi na pytanie: Które z dostarczycieli algorytmów powinny być zintegrowane z QGIS, a które dostępne jako wtyczki. Punktem wyjścia była bardzo emocjonalna dyskusja na liście dyskusyjnej dotycząca programu OTB (Orfeo Toolbox).

[spoiler]

Wspólnie uzgodniono, że liczba zintegrowanych dostarczycieli zostanie ograniczona do trzech - GRASS, SAGA oraz OTB. Nie licząc oczywiście GDAL. Docelowo rozważane jest przejście na ujednolicony system dostarczycieli algorytmów, udostępnianych w postaci wtyczek. Tutaj wiele zależy od prac prowadzonych przez Alexandra Bruy, który stworzył takie rozwiązanie dla programu SAGA. Wymaga ono jednak szczegółowej analizy.

Pisanie testów

W trakcie swojej prezentacji Alessandro Pasotti przedstawił krok po kroku tworzenie przykładowego testu dla QGIS w Pythonie.

Projekt QGIS wykorzystuje środowisko ciągłej integracji (CI) Travis do automatycznego uruchamiania predefiniowanych testów. Ma to kluczowe znaczenie przy tak dużych projektach. Każda zmiana wprowadzana do QGIS automatycznie uruchamia na platformie GitHub proces testów. Dzięki temu osoby akceptujące zmiany kodu, mają narzędzie które wyręcza ich w czasochłonnym testowaniu zmian, które mogą generować błędy. Nie zastępuje to całkowicie procesu weryfikacji kodu, ale znakomicie go przyspiesza.

2018/02/24 19:06 · Robert

Podręcznik do QGIS

W repozytorium Politechniki Krakowskiej zostało udostępnione elektroniczne wydanie podręcznika „Systemy informacji przestrzennej z QGIS, część I i II”, który ukazał się w roku 2017. W tym wydaniu dodano m.in. tematy związane z przetwarzaniem zdjęć satelitarnych oraz pracę z bazami danych przestrzennych.

Wszystkie przedstawione w podręczniku ćwiczenia mają charakter praktyczny, zaś niezbędne dane są publicznie dostępne dla każdego użytkownika. Podręcznik można wykorzystać do prowadzenia zajęć, lub samodzielnej nauki programu QGIS.

Plik w formacie pdf (około 20 MB) jest do pobrania pod adresem: https://suw.biblos.pk.edu.pl/resourceDetailsRPK&rId=75823

2017/12/06 19:21 · Robert

I spotkanie użytkowników QGIS

Zapraszamy na I spotkanie użytkowników QGIS. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno osoby zaczynające przygodę z systemami informacji przestrzennej, jak i programiści zajmujący się zawodowo geoinformacją. Postaramy się zaprezentować praktyczne zagadnienia związane z wykorzystaniem programu QGIS oraz przedstawić nowości z wersji 3, która pojawi się niebawem. Jeśli w swojej pracy wykorzystujesz QGIS - ta impreza jest dla Ciebie!

Liczymy, że będzie to jednak przede wszystkim dobra okazja do rozmów i wzajemnej wymiany doświadczeń. Wszak QGIS to projekt społecznościowy i z tego czerpie swoją siłę.

Termin: czerwiec 2018 r.

Miejsce: Kraków, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, ul.Warszawska 24

Strona imprezy: www.qgis.pl/spotkania/2018

Organizatorzy:

Więcej szczegółów w kolejnych komunikatach.

2017/09/01 12:09 · Robert

Duże brawa dla AGH

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że Akademia Górniczo-Hutnicza (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska) jest pierwszą uczelnią na świecie, która wsparła finansowo rozwój projektu QGIS jako oficjalny sponsor. Do tej pory projekt finansowały głównie firmy komercyjne oraz instytucje samorządowe wielu krajów.

W imieniu społeczności projektu QGIS bardzo Wam za to dziękujemy!

Zbiegło się to z wydaniem nowej wersji programu QGIS 2.8 Wiedeń, nad którą pracowaliśmy w ostatnim czasie. Jest to pierwsza wersja, która będzie doskonalona przez kolejny rok. Zamiast nowych funkcji i zmian wyglądu, pojawiać się będą tylko poprawki. Czyli jest to wersja idealna do wykorzystania w dużych firmach oraz w szkołach.

O nowościach w QGIS 2.8 napiszemy niebawem…

2015/03/02 21:02 · Robert

Darmowy podręcznik do QGIS po polsku

Trwało to zdecydowanie dłużej niż powinno, ale ostatecznie udało się uwolnić podręcznik do QGIS po polsku.

Książka „Systemy informacji przestrzennej z Quantum GIS” została wydana na Politechnice Krakowskiej i dostępna jest dla każdego w wersji elektronicznej na licencji Creative Commons BY-SA. Nie trzeba chyba dodawać, że wszystkie (wymyślone wcześniej :)) problemy zostały rozwiązane z użyciem darmowego programu QGIS. Dane wykorzystane w ćwiczeniach dostępne są na dedykowanej stronie QGIS Polska.

Prezentowany podręcznik to gotowy zestaw ćwiczeń laboratoryjnych dla osób prowadzących zajęcia z podstaw geoinformatyki na wyższych uczelniach. Ale nie tylko. Książka może być z powodzeniem wykorzystana przez osoby chcące samodzielnie nauczyć się pracy z systemami mapowymi. Starałem się nie przeładować tekstu teorią, ale minimum niezbędne do zrozumienia poszczególnych kroków zostało opisane.

Prace nad drugą częścią podręcznika w toku…

2014/01/21 01:34 · Robert

QGIS 2.0.1-2 dla Windows

Ukazała się poprawkowa wersja 2.0.1-2 dla Windowsów, rozwiązująca kilka problemów wieku dziecięcego Dwójki, głównie tych związanych z modułem Geoprocesingu. Zachęcamy do aktualizacji.

2013/10/22 12:53 · Borys

QGIS 2.0 Dufour wydany!

Nadeszła długo wyczekiwana chwila i QGIS 2.0 ujrzał światło dzienne. Największym zmianom uległ QGIS Desktop, ważniejsze z nich zostały zebrane w changelogu. Najbardziej widoczne jest rozszerzenie możliwości kartograficznych. Oczywiście korzysta z nich również QGIS Server i QGIS WebClient, zaś w galerii zrzutów ekranu można obejrzeć również aktualny stan prac nad coraz kompletniejszą wersją na Androida.

Trzeba pamiętać, że wszystkie wtyczki znane z wersji 1.x muszą być dostosowane do QGIS-a 2. W tej chwili w repozytorium znajduje się „dopiero” około 100 wtyczek, lecz liczba ta szybko rośnie.

Nowej wersji towarzyszy również odświeżona strona internetowa projektu.

2013/09/20 23:23 · Borys

Nowa wersja QGIS 1.7 Wrocław

Niedawno została udostępniona wersja QGIS 1.7.4 „Wrocław”. Po tej wersji nie należy się spodziewać wodotrysków, bo nie dodano w niej żadnych nowych funkcji, usunięto jedynie wiele błędów z wersji QGIS 1.7.3 i wprowadzono kilka usprawnień. Nazwa wersji QGIS 1.7 została nadana z powodu organizacji jednego z kilkudniowych spotkań uczestników projektu QGIS w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. W roli koordynatora wydania najnowszej wersji QGIS wystąpił z sukcesem po raz pierwszy jowialny Werner Macho.

Usprawnienia

Tytuł projektu jest teraz wykorzystywany jako domyślna nazwa pliku projektu. Przy tworzeniu nowej warstwy SpatiaLite dodawane jest automatycznie odpowiednie rozszerzenie, jeśli użytkownik zapomni je wpisać. Z listy układów współrzędnych usunięto układy „GDAL compatible”, ponieważ problem niekompletnych definicji układów wygląda na rozwiązany. Poprawiono identyfikację pierwotnego układu współrzędnych warstwy przy próbie zapisu z aktywną reprojekcją w locie. Kreator zapytań podaje na liście wartości również NULL. Użytkownicy mogą definiować nowe porty w narzędziach GPS. Menadżer wtyczek pokazuje już wtyczki podane na dodatkowych ścieżkach dostępu w opcjach programu.

WMS

W najnowszej wersji QGIS znacznie poprawiono obsługę warstw WMS. Usunięto bardzo kłopotliwy błąd, który przy próbie wyświetlenia właściwości warstwy WMS przerywał pracę programu. Przy reprojekcji warstw w locie można już poprawnie odpytywać warstwy WMS. Przy wyszukiwaniu usług WMS jest już wyświetlana ikona klepsydry. Również przy klasyfikacji warstw wektorowych zostało dodane wyświetlanie odpowiedniej ikony kursora.

GRASS

Usprawniono obsługę palet kolorów dla map GRASS-a. W wersji QGIS dla Windows nie jest tworzony już plik blokady .gislock przy otwieraniu mapsetu. Zapewniono zgodność z GRASS 6.4.2RC2.

Edycja

Przy pracy z tabelami atrybutów występowały czasem problemy, ale błędy te zostały usunięte. Poprawiono sprawdzanie czy warstwa podlega edycji i odpowiednio dostosowano do tego wygląd ikony edycji na pasku narzędzi. Usunięto kilka błędów związanych z edycją węzłów na warstwach wektorowych.

Wyświetlanie

Przy zmianie skali program nie odświeża już niepotrzebnie w sposób ciągły mapy. Podobna sytuacja występowała przy usuwaniu grupy z panelu warstw, ale zlikwidowano niepotrzebne odświeżanie widoku. Poprawiono też wybór kanałów przy warstwach rastrowych.

Bardziej szczegółowa lista poprawek dostępna jest na stronie projektu.

2012/02/26 13:29 · Robert

Szóste spotkanie projektu QGIS - Zurych 2011

Dzisiaj (11.11.2011) rozpoczęło się szóste spotkanie uczestników projektu Quantum GIS. Dostępna jest transmisja na żywo z imprezy. Całość ma trwać trzy dni, a główne tematy to przygotowania do QGIS 2.0, prace nad dokumentacją, zaawansowana geometria obiektów (m.in. splajny) a także sprawy związane z końcową fazą zmiany infrastruktury projektu. To oczywiście tylko wstępne założenia, bo jak uczy praktyka, w tzw. międzyczasie pojawi się na pewno wiele innych, ciekawych tematów.

Żałujemy że nikt z Polski nie mógł być tym razem obecny …

2011/11/11 15:27 · Robert

O wolnych licencjach i Linkusie

Na portalu PCLab.pl pojawił się ciekawy artykuł traktujący o systemie Linux, ale poruszający ten temat w szerszym kontekście. Jeden z ciekawszych fragmentów w sposób czytelny i przystępny opisuje zagadnienie licencjonowania wolnego oprogramowania.

2011/04/13 13:41 · Robert

Wykorzystanie Quantum GIS w meteorologii

W Polsce powstaje coraz więcej prac dyplomowych wykorzystujących program QGIS. Niewiele jest jednak takich, które opisują praktyczne aspekty w sposób tak przekrojowy. Z tym większą radością zachęcam do lektury opracowania Wojciecha Krasowskiego na temat

Możliwości wykorzystania Quantum GIS w wizualizacji, przetwarzaniu i analizie prognostycznych danych meteorologicznych (5,6MB).

Autor na wielu przykładach popartych ilustracjami, pokazuje nie tylko spore możliwości programu, ale również potencjalne ograniczenia QGIS. Opisane są zarówno operacje na mapach rastrowych, jak i wektorowych. Zaprezentowane szczegółowo przykłady analiz oraz kartograficznych produktów meteorologicznych to:

 • Mapa rozkładu temperatury powietrza dla obszaru górskiego na przykładzie wybranych pasm Sudetów.
 • Analiza przestrzennej zmienności wskaźnika burzowego Whaitinge'a.
 • Analiza frontów atmosferycznych.
 • Kartograficzna prognoza warunków pogody dla Polski.
 • Produkty meteorologicznej osłony zimowego utrzymania dróg.

Praca powstała w ramach studiów podyplomowych "Systemy Informacji Geograficznej" prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej. Jest kolejnym dowodem na ponadprzeciętną aktywność ośrodka wrocławskiego na polu wolnego oprogramowania.

2011/03/16 23:10 · Robert · 0 Comments

III konferencja Wolne oprogramowanie w geoinformatyce

Po raz kolejny Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Polski Oddział OSGeo organizują konferencję połączoną z warsztatami poświęcone wolnemu oprogramowaniu w geoinformatyce. Trzecia edycja imprezy odbędzie się w dniach 12-13 maja 2011 we Wrocławiu.

Co jest planowane

O tematach oczywistych nie będę przynudzał :) Ale jest parę nowości, które zapowiadają się ciekawie:

 • Informacja geograficzna tworzona na zasadzie woluntariatu (Volunteered Geographic Information, VGI)
 • Czasowo-przestrzenne wyszukiwanie informacji

A teraz najlepsze informacje! Planowane tematy warsztatów:

 • Programowanie w Quantum GIS
 • GRASS - poziom podstawy i zaawansowany
 • OpenStreet Map - zasilnie danymi z GPS

Dlaczego akurat Wrocław?

Od dawna nurtuje mnie to pytanie i jak na razie nie znalazłem odpowiedzi. Dlaczego akurat we Wrocławiu działa (wspólne!) najprężniejsza grupa zajmująca się wolnym oprogramowaniem geoinformatycznym? Adam i Iwona (Uniwersytet Przyrodniczy), Witold i Tomek (Politechnika), Paweł i Jacek (Uniwersytet Wrocławski), Maciek (GRASS PSC). Wszystkich oczywiście nie jestem tu w stanie wymienić, za co od razu przepraszam.

Czyżby to atmosfera miasta, czy jednak to głównie zasługa ludzi? Tak czy owak powoli zaczynam kochać to miasto

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie konferencji.

Zagłosuj - masz wpływ na rozwój QGIS

Całkiem niedawno firma kCube Consulting zaoferowała opłacenie sześciu miesięcy pracy programisty przy wybranym elemencie programu QGIS. Została stworzona strona z listą potencjalnych propozycji, a w ślad za nią uruchomiono ankietę. Ankieta jest dostępna dla każdego, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zagłosować na propozycję, która najbardziej nam odpowiada.

Jak pokazują dotychczasowe wyniki, największą popularnością cieszą się:

 • Fix bugs (usunięcie błędów),
 • Support of Circular Arcs for Viewing and Editing Postgis (obsługa wyświtlania i edycji łuków)
 • Fix the bugs in printing and PDF/SVG export and in the new labelling engine (usunięcie błędów w wydrukach i eksporcie do pdf/svg oraz nowym silniku etykietowania),
 • Raster on the fly projection (reprojekcja rastrów w locie),

Nie ma na co czekać! Wybierz swój typ i oddaj głos już teraz.

2010/12/21 22:00 · Robert · 0 Comments

GIS Day 2010 w Krakowie

Ten GIS Day na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję pojawić się 17 listopada 2010 w budynkach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Nowoczesna aula, mogąca pomieścić 500 osób, trzykrotnie zapełniała się po brzegi. Z całą pewnością w imprezie tej wzięło udział grubo ponad 1 000 osób. Najpiękniejsza jednak była nie liczba uczestników, ale ich przekrój wiekowy. Tutaj należą się wyjątkowe słowa uznania dla głównego organizatora - prof.Krystiana Pyki z AGH. Pomysł skoncentrowania się na młodzieży od szkół podstawowych, poprzez gimnazja i licea, aż po studentów okazał się genialny! A połączenie tego z mnogościa i różnorodnością konkursów, zajęć praktycznych i pokazów spowodowało, że na twarzach wszystkich uczestników malował się wszechobecny uśmiech. Program spotkania był bardzo różnorodny, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Konkursy i zabawy dla dzieci

Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano konkurs rysunkowy „Moja mapa Parku Jordana” oraz konkurs „Znam Kraków”, czyli rozpoznawanie anaglifów. Dodatkowo w trakcie GIS Day dzieci mogły wziąć udział w zabawie terenowej w geocaching. Czy nie ma polskiego tłumaczenia tego terminu?. Więcej można przeczytać w relacji K.Pyki na geoforum. Widziałem zakończenie tej części i muszę powiedzieć, że dzieci były bardzo zadowolone.

Warsztaty i zajęcia praktyczne dla młodzieży

Dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej również przygotowano konkurs „Znam Kraków”, z wykorzystaniem anaglifów. Wszyscy obecni na sali zostali wyposażeni w okulary 3D, więc czuli się prawie jak w kinie.

Konkurs był trudny, o czym najlepiej świadczy fakt, że tylko jedna drużyna zdobyła maksymalną liczbę punktów (zwycięzcy na zdjęciu poniżej). Myślę, że niejeden dorosły krakowianin miałby spore problemy. Ja miałem :-\. Ale prowadzący imprezę (bardzo sprawnie i w dobrym tempie) podsuwali czasem pytania pomocnicze, co sprawiało, że nikt nie czuł się jak na egzaminie.

W kuluarach wystawiony był sprzęt, z którym można było się zapoznać. Liczni wystawcy oraz studenci z kół naukowych pomagali młodym ludziom stawiać pierwsze kroki.

Podczas prezentacji na sali audytoryjnej pokazywano animacje komputerowe oraz przybliżono zagadnienie geotagowania zdjęć. W kilku mniejszych salach prowadzone były równocześnie warsztaty. Ich tematyka obejmowała m.in. tworzenie anaglifów, rysowanie map, pomiary geodezyjne, skaning 3D, animacje komputerowe oraz pomiary termowizyjne.

Osobiście uczestniczyłem w warsztatach animacji w Blenderze. Świetnie poprowadzone (Ł.Stasiak), prosto i z humorem (A.Krawczyk 8-)).

Prelekcje dla dorosłych

W trakcie sesji przeznaczonej dla starszych odbiorców prezentowano trochę trudniejsze tematy, ale w stosunkowo przystępny sposób. Prezentacja „Wykorzystanie technik GIS i modelowania hydrologicznego przy opracowaniu map zagrożenia powodziowego” przedstawiała zagadnienie w sposób plastyczny i zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Szkoda tylko, że jako tematu wizualizacji nie wybrano Krakowa.

Bardzo natomiast spodobały mi się warsztaty, które poprowadził Kuba Walawender z IMGW. Temat dotyczył „Przetwarzania i analizy danych wielowymiarowych (format NetCDF)”. Krok po kroku przedstawiono studium formatu NetCDF, wraz z wizualizacją dla wybranych danych meteorologicznych. Mimo to odniosłem wrażenie, że z około 25 osób obecnych na sali, jedynie 3-4 wiedziały o czym mówi prelegent. Ale słuchały z równym zainteresowaniem.

Wolne oprogramowanie na GIS Day 2010 w Polsce

Głównym inicjatorem GIS Day na świecie była firma ESRI. Do dnia dzisiejszego jest jego główną siłą napędową oraz sponsorem. Tym bardziej należą się słowa uznania za stworzenie imprezy, która potrafi zachwycać swoją różnorodnością i obok rozwiązań komercyjnych prezentować również inicjatywy oparte na wolnych licencjach. W tym roku wolne oprogramowanie prezentowano:

  • Zrób sobie mapkę w QGIS (warsztaty) - R.Szczepanek, C.Toś
  • Bezpłatne narzędzia - bezpłatny kartogram (warsztaty QGIS) - R. Uliszak
  • Blender - zaawansowane animacje modeli 3D (warsztaty) - Ł.Stasiak
  • GRASS - otwarty system GIS (prezentacja) - P.Netzel, J.Ślopek
  • Quantum GIS. Postaw na wolność (prezentacja) - B.Jurgiel
  • Abecadło GRASS (warsztaty) - P.Netzel, J.Ślopek
  • Podstawy pracy z QuantumGIS (warsztaty) - B.Jurgiel
  • QuantumGIS – otwarte drzwi do geoinformacji (warsztaty) - M.Rzeszewski
  • Modelowanie hydrologiczne w GRASSie (warsztaty) - J.Jasiewicz
  • GIS czasu rzeczywistego. System informacji przestrzennej o architekturze klient-serwer opracowany na bazie oprogramowania Open Source (prezentacja) - K.Pokonieczny

Poprzeczkę zawieszono wysoko

Po raz drugi z kolei, impreza była współorganizowana przez krakowskie szkoły wyższe. Tym razem były to już cztery uczelnie - AGH, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy oraz Politechnika Krakowska. W przyszłym roku GIS Day w Krakowie również będzie współorganizowany przez te cztery uczelnie, lecz tym razem na Politechnice Krakowskiej. Wydaje się, że tak wysoko zawieszoną poprzeczkę trudno będzie podnieść jeszcze wyżej. Do zobaczenia za rok…

2010/11/20 01:23 · Robert · 0 Comments

Czwarty Hackfest Quantum GIS - Wrocław

Recepta na piękną pogodę ostatniego długiego weekendu we Wrocławiu pozostanie tajemnicą Instytutu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Kiedy większość Wrocławian spędzała ciepłe dni poza miastem lub podziwiając kwitnące na Biskupinie stokrotki, we wspomnianym Instytucie przy ulicy Kosiby gwarno było jak w ulu, nieraz do późnych godzin nocnych, lub raczej, jak to w innych kulturach - do wczesnego ranka. Ostatni programiści zamykali komputery grubo po trzeciej w nocy, a pierwsi logowali się do QGIS-owego SVN już od rana.

W dniach 11-15 listopada odbył się tam Hackfest Quantum GIS, na który zjechało 28 programistów, tłumaczy, osób piszących dokumentację, oraz jedna tajemnicza istota o wdzięcznym imieniu Bazyl. Quantum GIS to obecnie najszybciej rozwijający się system GIS, wydany na licencji GPL. Licencja ta mówi z grubsza o tym, że dobro wypracowane przez społeczność do tej społeczności należy i nikt nie może sobie tego dobra zawłaszczyć na wyłączność.

Przez te cztery dni działo się bardzo wiele. Były dyskusje, prezentacje, warsztaty i wspólne wieczorne wyjścia do miasta. Na imprezę zjechali ludzie z całej Europy, ale nie tylko. Więcej szczegółów i relacji z imprezy przeczytacie na polskiej stronie hackfest QGIS 2010 lub na blogu Tim'a.

2010/11/18 12:42 · Milena · 1 Comment

GIS Day w Warszawie

Śmietankę gismenów i giswomen ze świata nauki, edukacji, administracji i biznesu ugości na swoje zaproszenie Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Będąc 17 listopada w mieście, nie zapomnijcie wstąpić na tegoroczny GisDay - spójrzcie tylko, co przyszykowano w programie. I my tam będziemy, GRASS i Quantum. Pokażemy, co w Trawie piszczy i dlaczego warto przesiąść się na Łapu-Capó. Zrobimy niedługie warsztaty dla zupełnie niezdecydowanych, a przede wszystkim będziemy mieli okazję się poznać i zamienić kilka(set) słów!

2010/11/08 15:49 · Borys · 0 Comments

Jak spersonalizować skróty klawiaturowe w QGIS

Problem jest drobny, ale przy częstym wykonywaniu pewnych operacji w Quantum GIS, warto poświęcić dwie minuty i dostosować do własnych potrzeb niektóre skróty klawiaturowe.

Do dzieła

Sprawa jest dosyć banalna. W QGIS 1.5 wybieramy z menu Edycja > Konfiguracja skrótów …

Po odszukaniu akcji, która nas interesuje, uruchamiamy przycisk Zmień. Oto i cała operacja. Ja wykorzystałem ją do uproszczenia dodawania warstw wektorowych i rastrowych, odpowiednio klawiszami v i r.

2010/10/13 14:40 · Robert · 0 Comments

QGIS Hackfest venue Wrocław 2010

Photos

Meeting room.

room

GRASS for-from Windows aka venue garden. Site is owned by University of Wrocław.

garden

2010/09/14 16:28 · Robert · 0 Comments
 
Do góry
blog/blog.txt · ostatnio zmienione: 2010/03/02 00:52 przez robert
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki Blog RSS feed Valid XHTML 1.0