Blog QGIS Polska

Podręcznik do QGIS

W repozytorium Politechniki Krakowskiej zostało udostępnione elektroniczne wydanie podręcznika „Systemy informacji przestrzennej z QGIS, część I i II”, który ukazał się w roku 2017. W tym wydaniu dodano m.in. tematy związane z przetwarzaniem zdjęć satelitarnych oraz pracę z bazami danych przestrzennych.

Wszystkie przedstawione w podręczniku ćwiczenia mają charakter praktyczny, zaś niezbędne dane są publicznie dostępne dla każdego użytkownika. Podręcznik można wykorzystać do prowadzenia zajęć, lub samodzielnej nauki programu QGIS.

Plik w formacie pdf (około 20 MB) jest do pobrania pod adresem: https://suw.biblos.pk.edu.pl/resourceDetailsRPK&rId=75823

2017/12/06 19:21 · Robert

I spotkanie użytkowników QGIS

Zapraszamy na I spotkanie użytkowników QGIS. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno osoby zaczynające przygodę z systemami informacji przestrzennej, jak i programiści zajmujący się zawodowo geoinformacją. Postaramy się zaprezentować praktyczne zagadnienia związane z wykorzystaniem programu QGIS oraz przedstawić nowości z wersji 3, która pojawi się niebawem. Jeśli w swojej pracy wykorzystujesz QGIS - ta impreza jest dla Ciebie!

Liczymy, że będzie to jednak przede wszystkim dobra okazja do rozmów i wzajemnej wymiany doświadczeń. Wszak QGIS to projekt społecznościowy i z tego czerpie swoją siłę.

Termin: czerwiec 2018 r.

Miejsce: Kraków, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, ul.Warszawska 24

Strona imprezy: www.qgis.pl/spotkania/2018

Organizatorzy:

Więcej szczegółów w kolejnych komunikatach.

2017/09/01 12:09 · Robert

Duże brawa dla AGH

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że Akademia Górniczo-Hutnicza (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska) jest pierwszą uczelnią na świecie, która wsparła finansowo rozwój projektu QGIS jako oficjalny sponsor. Do tej pory projekt finansowały głównie firmy komercyjne oraz instytucje samorządowe wielu krajów.

W imieniu społeczności projektu QGIS bardzo Wam za to dziękujemy!

Zbiegło się to z wydaniem nowej wersji programu QGIS 2.8 Wiedeń, nad którą pracowaliśmy w ostatnim czasie. Jest to pierwsza wersja, która będzie doskonalona przez kolejny rok. Zamiast nowych funkcji i zmian wyglądu, pojawiać się będą tylko poprawki. Czyli jest to wersja idealna do wykorzystania w dużych firmach oraz w szkołach.

O nowościach w QGIS 2.8 napiszemy niebawem…

2015/03/02 21:02 · Robert

Darmowy podręcznik do QGIS po polsku

Trwało to zdecydowanie dłużej niż powinno, ale ostatecznie udało się uwolnić podręcznik do QGIS po polsku.

Książka „Systemy informacji przestrzennej z Quantum GIS” została wydana na Politechnice Krakowskiej i dostępna jest dla każdego w wersji elektronicznej na licencji Creative Commons BY-SA. Nie trzeba chyba dodawać, że wszystkie (wymyślone wcześniej :)) problemy zostały rozwiązane z użyciem darmowego programu QGIS. Dane wykorzystane w ćwiczeniach dostępne są na dedykowanej stronie QGIS Polska.

Prezentowany podręcznik to gotowy zestaw ćwiczeń laboratoryjnych dla osób prowadzących zajęcia z podstaw geoinformatyki na wyższych uczelniach. Ale nie tylko. Książka może być z powodzeniem wykorzystana przez osoby chcące samodzielnie nauczyć się pracy z systemami mapowymi. Starałem się nie przeładować tekstu teorią, ale minimum niezbędne do zrozumienia poszczególnych kroków zostało opisane.

Prace nad drugą częścią podręcznika w toku…

2014/01/21 01:34 · Robert

QGIS 2.0.1-2 dla Windows

Ukazała się poprawkowa wersja 2.0.1-2 dla Windowsów, rozwiązująca kilka problemów wieku dziecięcego Dwójki, głównie tych związanych z modułem Geoprocesingu. Zachęcamy do aktualizacji.

2013/10/22 12:53 · Borys

QGIS 2.0 Dufour wydany!

Nadeszła długo wyczekiwana chwila i QGIS 2.0 ujrzał światło dzienne. Największym zmianom uległ QGIS Desktop, ważniejsze z nich zostały zebrane w changelogu. Najbardziej widoczne jest rozszerzenie możliwości kartograficznych. Oczywiście korzysta z nich również QGIS Server i QGIS WebClient, zaś w galerii zrzutów ekranu można obejrzeć również aktualny stan prac nad coraz kompletniejszą wersją na Androida.

Trzeba pamiętać, że wszystkie wtyczki znane z wersji 1.x muszą być dostosowane do QGIS-a 2. W tej chwili w repozytorium znajduje się „dopiero” około 100 wtyczek, lecz liczba ta szybko rośnie.

Nowej wersji towarzyszy również odświeżona strona internetowa projektu.

2013/09/20 23:23 · Borys

Nowa wersja QGIS 1.7 Wrocław

Niedawno została udostępniona wersja QGIS 1.7.4 „Wrocław”. Po tej wersji nie należy się spodziewać wodotrysków, bo nie dodano w niej żadnych nowych funkcji, usunięto jedynie wiele błędów z wersji QGIS 1.7.3 i wprowadzono kilka usprawnień. Nazwa wersji QGIS 1.7 została nadana z powodu organizacji jednego z kilkudniowych spotkań uczestników projektu QGIS w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. W roli koordynatora wydania najnowszej wersji QGIS wystąpił z sukcesem po raz pierwszy jowialny Werner Macho.

Usprawnienia

Tytuł projektu jest teraz wykorzystywany jako domyślna nazwa pliku projektu. Przy tworzeniu nowej warstwy SpatiaLite dodawane jest automatycznie odpowiednie rozszerzenie, jeśli użytkownik zapomni je wpisać. Z listy układów współrzędnych usunięto układy „GDAL compatible”, ponieważ problem niekompletnych definicji układów wygląda na rozwiązany. Poprawiono identyfikację pierwotnego układu współrzędnych warstwy przy próbie zapisu z aktywną reprojekcją w locie. Kreator zapytań podaje na liście wartości również NULL. Użytkownicy mogą definiować nowe porty w narzędziach GPS. Menadżer wtyczek pokazuje już wtyczki podane na dodatkowych ścieżkach dostępu w opcjach programu.

WMS

W najnowszej wersji QGIS znacznie poprawiono obsługę warstw WMS. Usunięto bardzo kłopotliwy błąd, który przy próbie wyświetlenia właściwości warstwy WMS przerywał pracę programu. Przy reprojekcji warstw w locie można już poprawnie odpytywać warstwy WMS. Przy wyszukiwaniu usług WMS jest już wyświetlana ikona klepsydry. Również przy klasyfikacji warstw wektorowych zostało dodane wyświetlanie odpowiedniej ikony kursora.

GRASS

Usprawniono obsługę palet kolorów dla map GRASS-a. W wersji QGIS dla Windows nie jest tworzony już plik blokady .gislock przy otwieraniu mapsetu. Zapewniono zgodność z GRASS 6.4.2RC2.

Edycja

Przy pracy z tabelami atrybutów występowały czasem problemy, ale błędy te zostały usunięte. Poprawiono sprawdzanie czy warstwa podlega edycji i odpowiednio dostosowano do tego wygląd ikony edycji na pasku narzędzi. Usunięto kilka błędów związanych z edycją węzłów na warstwach wektorowych.

Wyświetlanie

Przy zmianie skali program nie odświeża już niepotrzebnie w sposób ciągły mapy. Podobna sytuacja występowała przy usuwaniu grupy z panelu warstw, ale zlikwidowano niepotrzebne odświeżanie widoku. Poprawiono też wybór kanałów przy warstwach rastrowych.

Bardziej szczegółowa lista poprawek dostępna jest na stronie projektu.

2012/02/26 13:29 · Robert

Szóste spotkanie projektu QGIS - Zurych 2011

Dzisiaj (11.11.2011) rozpoczęło się szóste spotkanie uczestników projektu Quantum GIS. Dostępna jest transmisja na żywo z imprezy. Całość ma trwać trzy dni, a główne tematy to przygotowania do QGIS 2.0, prace nad dokumentacją, zaawansowana geometria obiektów (m.in. splajny) a także sprawy związane z końcową fazą zmiany infrastruktury projektu. To oczywiście tylko wstępne założenia, bo jak uczy praktyka, w tzw. międzyczasie pojawi się na pewno wiele innych, ciekawych tematów.

Żałujemy że nikt z Polski nie mógł być tym razem obecny …

2011/11/11 15:27 · Robert

O wolnych licencjach i Linkusie

Na portalu PCLab.pl pojawił się ciekawy artykuł traktujący o systemie Linux, ale poruszający ten temat w szerszym kontekście. Jeden z ciekawszych fragmentów w sposób czytelny i przystępny opisuje zagadnienie licencjonowania wolnego oprogramowania.

2011/04/13 13:41 · Robert

Wykorzystanie Quantum GIS w meteorologii

W Polsce powstaje coraz więcej prac dyplomowych wykorzystujących program QGIS. Niewiele jest jednak takich, które opisują praktyczne aspekty w sposób tak przekrojowy. Z tym większą radością zachęcam do lektury opracowania Wojciecha Krasowskiego na temat

Możliwości wykorzystania Quantum GIS w wizualizacji, przetwarzaniu i analizie prognostycznych danych meteorologicznych (5,6MB).

Autor na wielu przykładach popartych ilustracjami, pokazuje nie tylko spore możliwości programu, ale również potencjalne ograniczenia QGIS. Opisane są zarówno operacje na mapach rastrowych, jak i wektorowych. Zaprezentowane szczegółowo przykłady analiz oraz kartograficznych produktów meteorologicznych to:

 • Mapa rozkładu temperatury powietrza dla obszaru górskiego na przykładzie wybranych pasm Sudetów.
 • Analiza przestrzennej zmienności wskaźnika burzowego Whaitinge'a.
 • Analiza frontów atmosferycznych.
 • Kartograficzna prognoza warunków pogody dla Polski.
 • Produkty meteorologicznej osłony zimowego utrzymania dróg.

Praca powstała w ramach studiów podyplomowych "Systemy Informacji Geograficznej" prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej. Jest kolejnym dowodem na ponadprzeciętną aktywność ośrodka wrocławskiego na polu wolnego oprogramowania.

2011/03/16 23:10 · Robert · 0 Comments

III konferencja Wolne oprogramowanie w geoinformatyce

Po raz kolejny Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Polski Oddział OSGeo organizują konferencję połączoną z warsztatami poświęcone wolnemu oprogramowaniu w geoinformatyce. Trzecia edycja imprezy odbędzie się w dniach 12-13 maja 2011 we Wrocławiu.

Co jest planowane

O tematach oczywistych nie będę przynudzał :) Ale jest parę nowości, które zapowiadają się ciekawie:

 • Informacja geograficzna tworzona na zasadzie woluntariatu (Volunteered Geographic Information, VGI)
 • Czasowo-przestrzenne wyszukiwanie informacji

A teraz najlepsze informacje! Planowane tematy warsztatów:

 • Programowanie w Quantum GIS
 • GRASS - poziom podstawy i zaawansowany
 • OpenStreet Map - zasilnie danymi z GPS

Dlaczego akurat Wrocław?

Od dawna nurtuje mnie to pytanie i jak na razie nie znalazłem odpowiedzi. Dlaczego akurat we Wrocławiu działa (wspólne!) najprężniejsza grupa zajmująca się wolnym oprogramowaniem geoinformatycznym? Adam i Iwona (Uniwersytet Przyrodniczy), Witold i Tomek (Politechnika), Paweł i Jacek (Uniwersytet Wrocławski), Maciek (GRASS PSC). Wszystkich oczywiście nie jestem tu w stanie wymienić, za co od razu przepraszam.

Czyżby to atmosfera miasta, czy jednak to głównie zasługa ludzi? Tak czy owak powoli zaczynam kochać to miasto

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie konferencji.

Zagłosuj - masz wpływ na rozwój QGIS

Całkiem niedawno firma kCube Consulting zaoferowała opłacenie sześciu miesięcy pracy programisty przy wybranym elemencie programu QGIS. Została stworzona strona z listą potencjalnych propozycji, a w ślad za nią uruchomiono ankietę. Ankieta jest dostępna dla każdego, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby zagłosować na propozycję, która najbardziej nam odpowiada.

Jak pokazują dotychczasowe wyniki, największą popularnością cieszą się:

 • Fix bugs (usunięcie błędów),
 • Support of Circular Arcs for Viewing and Editing Postgis (obsługa wyświtlania i edycji łuków)
 • Fix the bugs in printing and PDF/SVG export and in the new labelling engine (usunięcie błędów w wydrukach i eksporcie do pdf/svg oraz nowym silniku etykietowania),
 • Raster on the fly projection (reprojekcja rastrów w locie),

Nie ma na co czekać! Wybierz swój typ i oddaj głos już teraz.

2010/12/21 22:00 · Robert · 0 Comments

GIS Day 2010 w Krakowie

Ten GIS Day na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję pojawić się 17 listopada 2010 w budynkach Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Nowoczesna aula, mogąca pomieścić 500 osób, trzykrotnie zapełniała się po brzegi. Z całą pewnością w imprezie tej wzięło udział grubo ponad 1 000 osób. Najpiękniejsza jednak była nie liczba uczestników, ale ich przekrój wiekowy. Tutaj należą się wyjątkowe słowa uznania dla głównego organizatora - prof.Krystiana Pyki z AGH. Pomysł skoncentrowania się na młodzieży od szkół podstawowych, poprzez gimnazja i licea, aż po studentów okazał się genialny! A połączenie tego z mnogościa i różnorodnością konkursów, zajęć praktycznych i pokazów spowodowało, że na twarzach wszystkich uczestników malował się wszechobecny uśmiech. Program spotkania był bardzo różnorodny, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Konkursy i zabawy dla dzieci

Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano konkurs rysunkowy „Moja mapa Parku Jordana” oraz konkurs „Znam Kraków”, czyli rozpoznawanie anaglifów. Dodatkowo w trakcie GIS Day dzieci mogły wziąć udział w zabawie terenowej w geocaching. Czy nie ma polskiego tłumaczenia tego terminu?. Więcej można przeczytać w relacji K.Pyki na geoforum. Widziałem zakończenie tej części i muszę powiedzieć, że dzieci były bardzo zadowolone.

Warsztaty i zajęcia praktyczne dla młodzieży

Dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej również przygotowano konkurs „Znam Kraków”, z wykorzystaniem anaglifów. Wszyscy obecni na sali zostali wyposażeni w okulary 3D, więc czuli się prawie jak w kinie.

Konkurs był trudny, o czym najlepiej świadczy fakt, że tylko jedna drużyna zdobyła maksymalną liczbę punktów (zwycięzcy na zdjęciu poniżej). Myślę, że niejeden dorosły krakowianin miałby spore problemy. Ja miałem :-\. Ale prowadzący imprezę (bardzo sprawnie i w dobrym tempie) podsuwali czasem pytania pomocnicze, co sprawiało, że nikt nie czuł się jak na egzaminie.

W kuluarach wystawiony był sprzęt, z którym można było się zapoznać. Liczni wystawcy oraz studenci z kół naukowych pomagali młodym ludziom stawiać pierwsze kroki.

Podczas prezentacji na sali audytoryjnej pokazywano animacje komputerowe oraz przybliżono zagadnienie geotagowania zdjęć. W kilku mniejszych salach prowadzone były równocześnie warsztaty. Ich tematyka obejmowała m.in. tworzenie anaglifów, rysowanie map, pomiary geodezyjne, skaning 3D, animacje komputerowe oraz pomiary termowizyjne.

Osobiście uczestniczyłem w warsztatach animacji w Blenderze. Świetnie poprowadzone (Ł.Stasiak), prosto i z humorem (A.Krawczyk 8-)).

Prelekcje dla dorosłych

W trakcie sesji przeznaczonej dla starszych odbiorców prezentowano trochę trudniejsze tematy, ale w stosunkowo przystępny sposób. Prezentacja „Wykorzystanie technik GIS i modelowania hydrologicznego przy opracowaniu map zagrożenia powodziowego” przedstawiała zagadnienie w sposób plastyczny i zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy. Szkoda tylko, że jako tematu wizualizacji nie wybrano Krakowa.

Bardzo natomiast spodobały mi się warsztaty, które poprowadził Kuba Walawender z IMGW. Temat dotyczył „Przetwarzania i analizy danych wielowymiarowych (format NetCDF)”. Krok po kroku przedstawiono studium formatu NetCDF, wraz z wizualizacją dla wybranych danych meteorologicznych. Mimo to odniosłem wrażenie, że z około 25 osób obecnych na sali, jedynie 3-4 wiedziały o czym mówi prelegent. Ale słuchały z równym zainteresowaniem.

Wolne oprogramowanie na GIS Day 2010 w Polsce

Głównym inicjatorem GIS Day na świecie była firma ESRI. Do dnia dzisiejszego jest jego główną siłą napędową oraz sponsorem. Tym bardziej należą się słowa uznania za stworzenie imprezy, która potrafi zachwycać swoją różnorodnością i obok rozwiązań komercyjnych prezentować również inicjatywy oparte na wolnych licencjach. W tym roku wolne oprogramowanie prezentowano:

  • Zrób sobie mapkę w QGIS (warsztaty) - R.Szczepanek, C.Toś
  • Bezpłatne narzędzia - bezpłatny kartogram (warsztaty QGIS) - R. Uliszak
  • Blender - zaawansowane animacje modeli 3D (warsztaty) - Ł.Stasiak
  • GRASS - otwarty system GIS (prezentacja) - P.Netzel, J.Ślopek
  • Quantum GIS. Postaw na wolność (prezentacja) - B.Jurgiel
  • Abecadło GRASS (warsztaty) - P.Netzel, J.Ślopek
  • Podstawy pracy z QuantumGIS (warsztaty) - B.Jurgiel
  • QuantumGIS – otwarte drzwi do geoinformacji (warsztaty) - M.Rzeszewski
  • Modelowanie hydrologiczne w GRASSie (warsztaty) - J.Jasiewicz
  • GIS czasu rzeczywistego. System informacji przestrzennej o architekturze klient-serwer opracowany na bazie oprogramowania Open Source (prezentacja) - K.Pokonieczny

Poprzeczkę zawieszono wysoko

Po raz drugi z kolei, impreza była współorganizowana przez krakowskie szkoły wyższe. Tym razem były to już cztery uczelnie - AGH, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rolniczy oraz Politechnika Krakowska. W przyszłym roku GIS Day w Krakowie również będzie współorganizowany przez te cztery uczelnie, lecz tym razem na Politechnice Krakowskiej. Wydaje się, że tak wysoko zawieszoną poprzeczkę trudno będzie podnieść jeszcze wyżej. Do zobaczenia za rok…

2010/11/20 01:23 · Robert · 0 Comments

Czwarty Hackfest Quantum GIS - Wrocław

Recepta na piękną pogodę ostatniego długiego weekendu we Wrocławiu pozostanie tajemnicą Instytutu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. Kiedy większość Wrocławian spędzała ciepłe dni poza miastem lub podziwiając kwitnące na Biskupinie stokrotki, we wspomnianym Instytucie przy ulicy Kosiby gwarno było jak w ulu, nieraz do późnych godzin nocnych, lub raczej, jak to w innych kulturach - do wczesnego ranka. Ostatni programiści zamykali komputery grubo po trzeciej w nocy, a pierwsi logowali się do QGIS-owego SVN już od rana.

W dniach 11-15 listopada odbył się tam Hackfest Quantum GIS, na który zjechało 28 programistów, tłumaczy, osób piszących dokumentację, oraz jedna tajemnicza istota o wdzięcznym imieniu Bazyl. Quantum GIS to obecnie najszybciej rozwijający się system GIS, wydany na licencji GPL. Licencja ta mówi z grubsza o tym, że dobro wypracowane przez społeczność do tej społeczności należy i nikt nie może sobie tego dobra zawłaszczyć na wyłączność.

Przez te cztery dni działo się bardzo wiele. Były dyskusje, prezentacje, warsztaty i wspólne wieczorne wyjścia do miasta. Na imprezę zjechali ludzie z całej Europy, ale nie tylko. Więcej szczegółów i relacji z imprezy przeczytacie na polskiej stronie hackfest QGIS 2010 lub na blogu Tim'a.

2010/11/18 12:42 · Milena · 1 Comment

GIS Day w Warszawie

Śmietankę gismenów i giswomen ze świata nauki, edukacji, administracji i biznesu ugości na swoje zaproszenie Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Będąc 17 listopada w mieście, nie zapomnijcie wstąpić na tegoroczny GisDay - spójrzcie tylko, co przyszykowano w programie. I my tam będziemy, GRASS i Quantum. Pokażemy, co w Trawie piszczy i dlaczego warto przesiąść się na Łapu-Capó. Zrobimy niedługie warsztaty dla zupełnie niezdecydowanych, a przede wszystkim będziemy mieli okazję się poznać i zamienić kilka(set) słów!

2010/11/08 15:49 · Borys · 0 Comments

Jak spersonalizować skróty klawiaturowe w QGIS

Problem jest drobny, ale przy częstym wykonywaniu pewnych operacji w Quantum GIS, warto poświęcić dwie minuty i dostosować do własnych potrzeb niektóre skróty klawiaturowe.

Do dzieła

Sprawa jest dosyć banalna. W QGIS 1.5 wybieramy z menu Edycja > Konfiguracja skrótów …

Po odszukaniu akcji, która nas interesuje, uruchamiamy przycisk Zmień. Oto i cała operacja. Ja wykorzystałem ją do uproszczenia dodawania warstw wektorowych i rastrowych, odpowiednio klawiszami v i r.

2010/10/13 14:40 · Robert · 0 Comments

QGIS Hackfest venue Wrocław 2010

Photos

Meeting room.

room

GRASS for-from Windows aka venue garden. Site is owned by University of Wrocław.

garden

2010/09/14 16:28 · Robert · 0 Comments

QGIS 1.5 Tetryś

Miała być wersja QGIS 2.0, ale skończyło się na QGIS 1.5. Może to i lepiej. Tak czy owak zmian w nowej wersji jest sporo, a obserwując ciągle rozgrzane do czerwoności klawiatury programistów, wersja 1.6 też będzie dużym krokiem do przodu. Ale nie o tym miało być :) …

Dlaczego Tetryś?

Nowa wersja oznaczona numerem 1.5 posiada nazwę kodową Tethys, co po naszemu tłumaczone jest jako Tetyda. Dla niewtajemniczonych - ta linia programu QGIS swoje nazwy bierze z kolejnych księżyców Saturna. Ale Tetydy nikt nie rozpozna, a wersja angielska jest … szkoda gadać. Kto to wymówi!?

Co nowego

Włoski team pod wodzą Paola Cavalliniego mocno rozwinął moduły rastrowe w oparciu o bibliotekę GDAL. Całość została nazwana GDALTools i jest dostępna w menu pod hasłem Raster.

W wersji QGIS 1.5 dostępne są domyślnie moduły GRASS, stąd wersja instalacyjna pod Windows waży aż 77MB. Ciężka, ale dla GRASSA warto.

Okno informacji o obiekcie jest teraz niemodalne, czyli można klikać ile wlezie …

Na pasku stanu wyświetlana jest liczba wybranych obiektów.

Dodano narzędzie do pomiaru kątów na mapie.

Podświetlenie wybranych obiektów znika, gdy okno nie jest aktywne. Powraca po ponownej aktywacji.

Dodano zapis i odczyt zapytań tworzonych w kreatorze zapytań.

Bardzo rozbudowano wydruki i dodano zarządzanie nimi. Legendy z mapy łatwiej można wykorzystywać na wydrukach. Można też dodawać na wydruku tabelę atrybutów.

Zmodyfikowano wygląd okna właściwości warstw. Wprowadzono nowe style, lecz ich zastosowanie jest opcjonalne i działa zamiennie ze stylami dotychczasowymi. Nowe style dają znacznie większą kontrolę przy definiowaniu kategorii i ich wizualizacji. Dodano np. renderowanie oparte na regułach. Poligony można wypełniać teksturą SVG. Gradientowe palety kolorów umożliwiają definiowanie punktów pośrednich. Domyślnie aktywne są stare style, w których dodano możliwość etykietowania tylko wybranych obiektów.

Dodano nowy parametr linii poleceń –noplugins. Zabezpiecza on przed ładowaniem wtyczek przy starcie. Przydaje się gdy jedna z wtyczek zawiesza program.

Możliwe jest tworzenie baz SQLite z poziomu programu QGIS. Udostępniono nowe narzędzie do zarządzania bazami danych SpatiaLite (SpatiaLite Manager).

Warstwy wektorowe mogą być zapisywane nie tylko jako Shapefile, ale również w innych formatach - CSV, GPX, GML, KML.

Usprawniono poszukiwanie serwerów WMS i dodano obsługę WMS-C.

Dodano narzędzia do opisów tekstowych i opisów w postaci formularzy.

Udoskonalono etykietowanie.

Dodano obsługę wartości NULL w przeszukiwaniu łańcuchów tekstowych.

Nowa konsola Pythona udostępnia historię.

Dodano wtyczkę wyboru przestrzennego.

W wersji dla systemu Windows dostępne jest narzędzie śledzenia ścieżek GPS w czasie rzeczywistym.

To nie koniec ...

To oczywiście tylko wybrane subiektywnie nowości. Zmian jest znacznie więcej, ale zamiast o nich czytać, lepiej pobrać QGIS 1.5 Tetryś i samemu przetestować najnowszą wersję. QGIS 1.5 polecane jest w miejsce wszystkich dotychczasowych wersji. Czyli wersja QGIS 1.0, oznaczona jako LTS (ang. long time support), nie jest już wspierana przez projekt.

2010/08/19 22:59 · Robert · 0 Comments

Czasopisma warte uwagi

Wiele czasopism o wolnym oprogramowaniu pojawiających się w Internecie nie dożywa nawet wieku niemowlęcego. Często też ich poziom pozostawia wiele do życzenia. Ale są wyjątki…

Dragonia Magazine

Od dłuższego czasu z uwagą śledzę kolejne wydania darmowego czasopisma dostępnego w Internecie - Dragonia Magazine. Nazwa trochę myląca, bo ani to o smokach ani po angielsku :). Właśnie ukazał się kolejny już numer, a w nim krótki artykuł o Quantum GIS. Użytkownicy QGISa i bywalcy naszego forum raczej nowych informacji tam nie znajdą, bo i artykuł ma charakter wprowadający w temat. Cieszy natomiast fakt, że dzięki takim artykułom program staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Tak trzymać i czekamy na więcej.

Największą zaletą czasopisma jest zaspół redakcyjny, który stara się o wysoki poziom edytorski i merytoryczny. A co najważniejsze, artykuły prezentowane w kolejnych wydaniach traktują o tak różnych zagadnieniach, że każdy znajdzie coś dla siebie. Mnie osobiście przyciągnęły bardzo dobre artykuły o Inkspace i GIMPie autorstwa Tomasza Jurczyka. I tak pozostałem wiernym czytelnikiem, czego Państwu również życzę.

2010/06/09 22:48 · Robert · 0 Comments

Warsztaty z QGIS i GRASS na targach GEA

24 czerwca 2010 podczas XVI targów GEA w Krakowie odbędą się warsztaty szkoleniowe z programów Quantum GIS i GRASS. Warsztaty poprowadzą współtwórcy tych programów, Paweł Netzel i Borys Jurgiel.

Wstępny program szkolenia i poziom zaawansowania zostanie uściślony na podstawie Państwa oczekiwań i sugestii z formularzy zgłoszeniowych, na które czekamy do 15 czerwca (ilość miejsc ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń!).

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: biuro@gea.com.pl

2010/06/01 10:20 · Borys · 0 Comments
 
Do góry
blog/blog.txt · ostatnio zmienione: 2010/03/02 00:52 przez robert
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki Blog RSS feed Valid XHTML 1.0