Witamy na polskiej stronie poświęconej programowi QGIS (wcześniej Quantum GIS).
Milena, Robert, Borys, Piotr, Marta, Alina, Radek
Miała być wersja QGIS 2.0, ale skończyło się na QGIS 1.5. Może to i lepiej. Tak czy owak zmian w nowej wersji jest sporo, a obserwując ciągle rozgrzane do czerwoności klawiatury programistów, wersja 1.6 też będzie dużym krokiem do przodu. Ale nie o tym miało być :) …
Wiele czasopism o wolnym oprogramowaniu pojawiających się w Internecie nie dożywa nawet wieku niemowlęcego. Często też ich poziom pozostawia wiele do życzenia. Ale są wyjątki…
24 czerwca 2010 podczas XVI targów GEA w Krakowie odbędą się warsztaty szkoleniowe z programów Quantum GIS i GRASS. Warsztaty poprowadzą współtwórcy tych programów, Paweł Netzel i Borys Jurgiel.
Wstępny program szkolenia i poziom zaawansowania zostanie uściślony na podstawie Państwa oczekiwań i sugestii z formularzy zgłoszeniowych, na które czekamy do 15 czerwca (ilość miejsc ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń!).
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: biuro@gea.com.pl
Ostatniej nocy poprosiłem Autorów kilkudziesięciu wtyczek o drobne korekty, zabezpieczające przyszłą zgodność ze standardami i najwyraźniej kompletnie nie doceniłem społeczności OSS, nie spodziewając się tak pospolitego ruszenia. W efekcie dziś rano zasypała Was lawina aktualizacji, za co serdecznie przepraszam i obiecuję, że następne wersje instalatora będą mniej klikochłonne. Równocześnie nie umiem jednak ukryć radości z tak błyskawicznej i powszechnej reakcji. Czy któraś komercyjna Konkurencja mogłaby się pochwalić podobną skutecznością? :)
Właśnie zakończył się kolejny już hackfest QGIS, tym razem zorganizowany w Pizie. Cieszy niezmiernie fakt, że z dotychczasowych czterech spotkań programistów QGIS, tylko na jednym nie było nikogo z Polski. Ale tak po prawdzie, hackfest w Moskwie miał charakter lokalny i nie było tam nikogo spoza Rosji.
Polski udział w tych imprezach zawdzięczamy tylko determinacji i poświęcaniu swojego czasu i prywatnych środków przez Milenę i Borysa. Sami o tym nie napiszą, bo to skromne i pracowite osoby. Ale ja mogę :) a nawet powinienem, bo nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Myślę, że firmy i instytucje które wykorzystują ten program, powinny rozważyć ewentualne włączenie się w rozwijanie programu, albo przynajmniej zasilenie symboliczną kwotą organizację takich imprez. Razem zdziałamy więcej.
Podziękowania dla Mileny i Borysa - naszych ambasadorów na hackfestach QGIS.
Na stronie Introduction to an Open Source Geostack znajdziemy kilka ciekawych warsztatów traktujących o wolnym oprogramowaniu geoinformatycznym.
We wprowadzeniu jasno i krótko opisano powiązania pomiędzy poszczególnymi technologiami.
Niewiele jest stron opisujących PostGISa, a opisujących go przystępnie i fachowo można szukać ze świecą. Warsztaty z PostGISa znajdziemy na stronie trzy, ale niestety dwa przekierowują w pustkę. To co znajdziemy jednak na jedynym działającym, z całą pewnością warte jest poświęcenia chwili na lekturę.
Poza tym artykuły wprowadzające do OpenLayers czy GeoServera. Nie zapomniano też oczywiście o QGIS. Warto przeglądnąć …
P.S. Kopia strony o której pisałem, ale tym razem z działającymi wszystkimi odwołaniami dostępna jest pod adresem http://workshops.opengeo.org/stack-intro/.
Alexander Bruy z rosyjskiego GIS-Lab przekazał dzisiaj informację, że tworzona jest wtyczka do QGIS, która ułatwia tworzenie warstw wektorowych na podstawie zdjęć posiadających geotagi o miejscu ich wykonania. Postanowiłem to sprawdzić.
Przyciśnięty nadmiarem spraw zupełnie przeoczyłem ostatnie zmiany narzędzia edycji wierzchołków i gdyby nie bystre oko jednej z przeuroczych Użytkowniczek, wciąż żyłbym w niewiedzy, że od kilku już dni wszystkie błędy topologiczne oznaczane są gryzącą zielenią z krótkim opisem w dymku. Czyżby koniec bezsennych nocy z lupą w dłoni i Niespodziewanie Zakończonym geoprocessingiem? Gaudeamus igitur!
W dniach 13-14 maja 2010 we Wrocławiu planowana jest druga konferencja z cyklu „Wolne oprogramowanie w geoinformatyce” na temat „Współczesne trendy i perspektywy rozwoju”.
Organizatorami konferencji są Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz OSGeo Polska.
Więcej informacji na stronie http://www.gislab.up.wroc.pl/wogis2010/