QGIS

Witamy na polskiej stronie poświęconej programowi QGIS (wcześniej Quantum GIS).
Milena, Robert, Borys, Piotr, Marta, Alina, Radek

QGIS 1.5 Tetryś

Miała być wersja QGIS 2.0, ale skończyło się na QGIS 1.5. Może to i lepiej. Tak czy owak zmian w nowej wersji jest sporo, a obserwując ciągle rozgrzane do czerwoności klawiatury programistów, wersja 1.6 też będzie dużym krokiem do przodu. Ale nie o tym miało być :) …

→ Read more...

2010/08/19 22:59 · Robert · 0 Comments

Czasopisma warte uwagi

Wiele czasopism o wolnym oprogramowaniu pojawiających się w Internecie nie dożywa nawet wieku niemowlęcego. Często też ich poziom pozostawia wiele do życzenia. Ale są wyjątki…

→ Read more...

2010/06/09 22:48 · Robert · 0 Comments

Warsztaty z QGIS i GRASS na targach GEA

24 czerwca 2010 podczas XVI targów GEA w Krakowie odbędą się warsztaty szkoleniowe z programów Quantum GIS i GRASS. Warsztaty poprowadzą współtwórcy tych programów, Paweł Netzel i Borys Jurgiel.

Wstępny program szkolenia i poziom zaawansowania zostanie uściślony na podstawie Państwa oczekiwań i sugestii z formularzy zgłoszeniowych, na które czekamy do 15 czerwca (ilość miejsc ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń!).

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: biuro@gea.com.pl

2010/06/01 10:20 · Borys · 0 Comments

Zmasowane wiosenne porządki we wtyczkach

Ostatniej nocy poprosiłem Autorów kilkudziesięciu wtyczek o drobne korekty, zabezpieczające przyszłą zgodność ze standardami i najwyraźniej kompletnie nie doceniłem społeczności OSS, nie spodziewając się tak pospolitego ruszenia. W efekcie dziś rano zasypała Was lawina aktualizacji, za co serdecznie przepraszam i obiecuję, że następne wersje instalatora będą mniej klikochłonne. Równocześnie nie umiem jednak ukryć radości z tak błyskawicznej i powszechnej reakcji. Czy któraś komercyjna Konkurencja mogłaby się pochwalić podobną skutecznością? :)

2010/04/08 18:44 · Borys · 0 Comments

QGIS a sprawa polska

Właśnie zakończył się kolejny już hackfest QGIS, tym razem zorganizowany w Pizie. Cieszy niezmiernie fakt, że z dotychczasowych czterech spotkań programistów QGIS, tylko na jednym nie było nikogo z Polski. Ale tak po prawdzie, hackfest w Moskwie miał charakter lokalny i nie było tam nikogo spoza Rosji.

Polski udział w tych imprezach zawdzięczamy tylko determinacji i poświęcaniu swojego czasu i prywatnych środków przez Milenę i Borysa. Sami o tym nie napiszą, bo to skromne i pracowite osoby. Ale ja mogę :) a nawet powinienem, bo nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Myślę, że firmy i instytucje które wykorzystują ten program, powinny rozważyć ewentualne włączenie się w rozwijanie programu, albo przynajmniej zasilenie symboliczną kwotą organizację takich imprez. Razem zdziałamy więcej.

Podziękowania dla Mileny i Borysa - naszych ambasadorów na hackfestach QGIS.

2010/03/25 22:39 · Robert · 0 Comments

PostGIS dla początkujących

Na stronie Introduction to an Open Source Geostack znajdziemy kilka ciekawych warsztatów traktujących o wolnym oprogramowaniu geoinformatycznym.

We wprowadzeniu jasno i krótko opisano powiązania pomiędzy poszczególnymi technologiami.

Niewiele jest stron opisujących PostGISa, a opisujących go przystępnie i fachowo można szukać ze świecą. Warsztaty z PostGISa znajdziemy na stronie trzy, ale niestety dwa przekierowują w pustkę. To co znajdziemy jednak na jedynym działającym, z całą pewnością warte jest poświęcenia chwili na lekturę.

Poza tym artykuły wprowadzające do OpenLayers czy GeoServera. Nie zapomniano też oczywiście o QGIS. Warto przeglądnąć …

P.S. Kopia strony o której pisałem, ale tym razem z działającymi wszystkimi odwołaniami dostępna jest pod adresem http://workshops.opengeo.org/stack-intro/.

2010/03/24 23:10 · Robert · 0 Comments

Geotagi w QGIS

Alexander Bruy z rosyjskiego GIS-Lab przekazał dzisiaj informację, że tworzona jest wtyczka do QGIS, która ułatwia tworzenie warstw wektorowych na podstawie zdjęć posiadających geotagi o miejscu ich wykonania. Postanowiłem to sprawdzić.

→ Read more...

2010/02/25 00:41 · Robert · 2 Comments

zielone światło dla topologii

Przyciśnięty nadmiarem spraw zupełnie przeoczyłem ostatnie zmiany narzędzia edycji wierzchołków i gdyby nie bystre oko jednej z przeuroczych Użytkowniczek, wciąż żyłbym w niewiedzy, że od kilku już dni wszystkie błędy topologiczne oznaczane są gryzącą zielenią z krótkim opisem w dymku. Czyżby koniec bezsennych nocy z lupą w dłoni i Niespodziewanie Zakończonym geoprocessingiem? Gaudeamus igitur!

2010/02/13 00:55 · Borys · 0 Comments

II Konferencja "Wolne oprogramowanie w geoinformatyce"

W dniach 13-14 maja 2010 we Wrocławiu planowana jest druga konferencja z cyklu „Wolne oprogramowanie w geoinformatyce” na temat „Współczesne trendy i perspektywy rozwoju”. Organizatorami konferencji są Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz OSGeo Polska.
Więcej informacji na stronie http://www.gislab.up.wroc.pl/wogis2010/

2010/01/27 23:38 · Robert · 0 Comments

Wtyczka Autosave

A gdyby tak Boba__Podkreślenie__ włączyć, co to będzie zapisywał projekt z zadaną częstotliwością co pięć minut i trzy sekundy, tam gdzie chcemy?

→ Read more...

2010/01/27 01:39 · Milena · 0 Comments
 
Do góry
start.txt · ostatnio zmienione: 2017/01/10 23:06 przez borys
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki Blog RSS feed Valid XHTML 1.0