Geotagi w QGIS

Alexander Bruy z rosyjskiego GIS-Lab przekazał dzisiaj informację, że tworzona jest wtyczka do QGIS, która ułatwia tworzenie warstw wektorowych na podstawie zdjęć posiadających geotagi o miejscu ich wykonania. Postanowiłem to sprawdzić.

Instalacja wtyczki Photo2Shape

Ponieważ wtyczka ma status eksperymentalnej, aby Quantum GIS 1.4.0 poinformowało nas o jej istnieniu (albo aktualizacji) należy wybrać z menu Wtyczki > Pobierz więcej wtyczek, a następnie w zakładce Opcje zaznaczyć Pokazuj wszystkie wtyczki, nawet eksperymentalne. Po tej prostej operacji wtyczka Photo2Shape powinna być widoczna i możliwa do instalacji.

Geotagi do zdjęć

Geotagi to nic innego jak metaznaczniki Exif zapisane razem ze zdjęciem, zawierające informacje o miejscu w którym wykonano zdjęcie. Jeśli nie posiadamy aparatu z GPSem, albo zewnętrznego GPSa montowanego do apartu, po powrocie do domu pozostaje nam operacja uzupełnienia tych informacji. Jak to zrobić opowiem inną razą, bo dzisiaj nie o tym chciałem …

Photo2Shape

Po uruchomieniu wtyczki ukazuje się okno, w którym podajemy kartotekę zawierającą nasze zdjęcia oraz nazwę tworzonego pliku wektorowego. W tworzonym pliku shapefile zapisywana jest lokalizacja punktu wykonania zdjęcia oraz ścieżka dostępu do samego zdjęcia. Po zakończonej operacji możemy wyświetlić mapę wektorową z lokalizacją punktów, gdzie zrobiono nasze wszystkie zdjęcia z podanej kartoteki. I jeśli chodzi o samą wtyczkę, to w zasadzie tyle. Tylko tyle, albo aż tyle.

I co z tym dalej?

Teraz z pomocą może przyjść np. wtyczka eVis, której autorem jest nie byle kto bo amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej. Przy pomocy przeglądarki zdarzeń eVis możemy łatwo przeglądać zdjęcia wskazując odpowiednie lokalizacje na mapie. Aby łatwiej zlokalizowac zdjęcia w terenie, możemy dodać np. podkładową ortofotomapę z Geoportalu jako warstwę WMS. Oto efekt działania Photo2Shape + eVis.

pozdrowienia z zimowego Krakowa …

Podsumowanie

Mała rzecz a cieszy. Narzędzie jest bardzo przydatne i potencjalny obszar zastosowań jest ogromny. Kibicujemy i czekamy na ostateczną wersję.

Dyskusja

tomek, 2010/03/23 15:39
Wtyczka bardzo mnie ucieszyła, co prawda wersja eksperymentalna ale u mnie działa dobrze, mała a bardzo przydatna. Zamiast eVis z powodzeniem można użyć Akcji
[[http://i121.photobucket.com/albums/o235/tomalos/2010/0zrzut_ekranu.png|Zobacz zrzut ekranu]]
Robert, 2010/03/23 22:38

Dziękuję Tomek za pierwszy komentarz do naszego bloga.

Różnorodność jest piękna - rozwiązań, pomysłów, narzędzi, kolorów oczu, kolorów skóry. Oj, … się rozmarzyłem z tymi kolorami skóry :) eVis pierwszy przyszedł mi do głowy, choć faktycznie akcje też można do tego celu wykorzystać.

Enter your comment
If you can't read the letters on the image, download this .wav file to get them read to you.
 
 
Do góry
blog/geotagi_w_qgis.txt · ostatnio zmienione: 2010/02/25 01:24 przez robert
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki Blog RSS feed Valid XHTML 1.0