QGIS 1.5 Tetryś

Miała być wersja QGIS 2.0, ale skończyło się na QGIS 1.5. Może to i lepiej. Tak czy owak zmian w nowej wersji jest sporo, a obserwując ciągle rozgrzane do czerwoności klawiatury programistów, wersja 1.6 też będzie dużym krokiem do przodu. Ale nie o tym miało być :) …

Dlaczego Tetryś?

Nowa wersja oznaczona numerem 1.5 posiada nazwę kodową Tethys, co po naszemu tłumaczone jest jako Tetyda. Dla niewtajemniczonych - ta linia programu QGIS swoje nazwy bierze z kolejnych księżyców Saturna. Ale Tetydy nikt nie rozpozna, a wersja angielska jest … szkoda gadać. Kto to wymówi!?

Co nowego

Włoski team pod wodzą Paola Cavalliniego mocno rozwinął moduły rastrowe w oparciu o bibliotekę GDAL. Całość została nazwana GDALTools i jest dostępna w menu pod hasłem Raster.

W wersji QGIS 1.5 dostępne są domyślnie moduły GRASS, stąd wersja instalacyjna pod Windows waży aż 77MB. Ciężka, ale dla GRASSA warto.

Okno informacji o obiekcie jest teraz niemodalne, czyli można klikać ile wlezie …

Na pasku stanu wyświetlana jest liczba wybranych obiektów.

Dodano narzędzie do pomiaru kątów na mapie.

Podświetlenie wybranych obiektów znika, gdy okno nie jest aktywne. Powraca po ponownej aktywacji.

Dodano zapis i odczyt zapytań tworzonych w kreatorze zapytań.

Bardzo rozbudowano wydruki i dodano zarządzanie nimi. Legendy z mapy łatwiej można wykorzystywać na wydrukach. Można też dodawać na wydruku tabelę atrybutów.

Zmodyfikowano wygląd okna właściwości warstw. Wprowadzono nowe style, lecz ich zastosowanie jest opcjonalne i działa zamiennie ze stylami dotychczasowymi. Nowe style dają znacznie większą kontrolę przy definiowaniu kategorii i ich wizualizacji. Dodano np. renderowanie oparte na regułach. Poligony można wypełniać teksturą SVG. Gradientowe palety kolorów umożliwiają definiowanie punktów pośrednich. Domyślnie aktywne są stare style, w których dodano możliwość etykietowania tylko wybranych obiektów.

Dodano nowy parametr linii poleceń –noplugins. Zabezpiecza on przed ładowaniem wtyczek przy starcie. Przydaje się gdy jedna z wtyczek zawiesza program.

Możliwe jest tworzenie baz SQLite z poziomu programu QGIS. Udostępniono nowe narzędzie do zarządzania bazami danych SpatiaLite (SpatiaLite Manager).

Warstwy wektorowe mogą być zapisywane nie tylko jako Shapefile, ale również w innych formatach - CSV, GPX, GML, KML.

Usprawniono poszukiwanie serwerów WMS i dodano obsługę WMS-C.

Dodano narzędzia do opisów tekstowych i opisów w postaci formularzy.

Udoskonalono etykietowanie.

Dodano obsługę wartości NULL w przeszukiwaniu łańcuchów tekstowych.

Nowa konsola Pythona udostępnia historię.

Dodano wtyczkę wyboru przestrzennego.

W wersji dla systemu Windows dostępne jest narzędzie śledzenia ścieżek GPS w czasie rzeczywistym.

To nie koniec ...

To oczywiście tylko wybrane subiektywnie nowości. Zmian jest znacznie więcej, ale zamiast o nich czytać, lepiej pobrać QGIS 1.5 Tetryś i samemu przetestować najnowszą wersję. QGIS 1.5 polecane jest w miejsce wszystkich dotychczasowych wersji. Czyli wersja QGIS 1.0, oznaczona jako LTS (ang. long time support), nie jest już wspierana przez projekt.

Dyskusja

Enter your comment
If you can't read the letters on the image, download this .wav file to get them read to you.
 
 
Do góry
blog/qgis_1.5_tetrys.txt · ostatnio zmienione: 2010/08/19 22:59 przez robert
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki Blog RSS feed Valid XHTML 1.0