QGIS

Witamy na polskiej stronie poświęconej programowi QGIS (wcześniej Quantum GIS).
Milena, Robert, Borys, Piotr, Marta, Alina, Radek

Polska Grupa Użytkowników QGIS na Facebooku

Na Facebooku uruchomiliśmy grupę o nazwie Polska Grupa Użytkowników QGIS, która jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na takie miejsce w sieciach społecznościowych. Celem grupy jest promowanie QGIS jako wolnego i otwartego oprogramowania oraz wymiana wiedzy, umiejętności i doświadczeń. Zapraszamy do grupy wszystkich posiadających konto na FB i korzystających z QGIS. Zachęcamy też do aktywnego w niej uczestnictwa.

2018/07/27 15:06 · Robert
,

I spotkania użytkowników QGIS już za nami

Pomysł na zorganizowanie tego spotkania kiełkował od lat, ale zawsze brakowało czasu na jego realizację. Główny problem polegał na określeniu docelowej grupy uczestników oraz formuły. Wiemy oczywiście, jak szerokie jest grono użytkowników programu QGIS, ale ta wiedza wcale nie ułatwiała zadania. Ostatecznie po przeprowadzeniu kilku ankiet na polskim forum QGIS postanowiliśmy zaserwować wszystkiego po trochu. Potrzebni byli tylko prelegenci, miejsce i termin. Zdecydowaliśmy się na 19 czerwca 2018 roku, dzień przed konferencją "GIS w nauce", która w tym roku gości w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zwróciliśmy się bezpośrednio do najaktywniejszych uczestników naszego forum z prośbą o przygotowanie prezentacji na wybrany przez siebie temat. Zależało nam na osobach, które od lat dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Oddzielną sesję zaplanowaliśmy dla zaprzyjaźnionych firm, które są użytkownikami programu QGIS. Udało się zaprosić trzech znaczących graczy: Orange, PGE oraz Wodociągi Opolskie. Ostatnią sesję postanowiliśmy poprowadzić w formule lightning talk, czyli krótkiej i szybkiej prezentacji. Zgłaszające się osoby miały jedynie 5 minut na zaprezentowanie swoich doświadczeń z QGIS. Pomimo naszych pierwotnych obaw, ta formuła sprawdziła się całkiem nieźle i z przyjemnością słuchało się przez prawie godzinę skondensowanych informacji związanych z QGIS, serwowanych jedna za drugą.

Inauguracja spotkania przez Dziekana WIŚ PK

Spotkanie otworzył gospodarz - Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, dr hab.inż. Stanisław M.Rybicki. Po powitaniu uczestników wręczył oficjalne certyfikaty projektu QGIS najlepszym studentom wydziału, kończącym w tym semestrze zajęcia z przedmiotu Systemów Informacji Przestrzennej. Całość tych zajęć oparta jest na programie QGIS, zaś Politechnika Krakowska jest pierwszą uczelnią w Polsce i jedną z pierwszych na świecie, które uzyskały prawo certyfikowania swoich zajęć.

Certyfikaty QGIS & PK

Tematyka i forma prezentacji była bardzo zróżnicowana. Przeważały prezentacje pokazywane w formie slajdów, lecz Adrian Bocianowski z firmy Lehmann + Partner Polska zaprezentował w ciągu 5 minut działanie wtyczki z zakresu drogownictwa. Duża klasa!

O pierwszej sesji pisać nie będę. Po jej zakończeniu zrobiliśmy wspólne zdjęcie przed budynkiem Działowni. Jeśli uznać, że to nieoficjalna lista obecności - uczestników było około 100. Tyle miejsc siedzących oferowała nam zarezerwowana sala wykładowa. Czy za rok będziemy negocjowali z Rektorem zarezerwowanie w tym samym budynku auli na 300 osób? Zobaczymy.

Lista obecności; chyba zgodna z RODO ;)

Tematyce wodnej poświęcone były aż cztery prezentacje. Mnie najbardziej zapadła w pamięć opowieść Sebastiana Radzimskiego (Wodociągi Opole) o stopniowym dochodzeniu do optymalnego wykorzystania wolnego oprogramowania w przedsiębiorstwie wodociągowym.

Trzy prezentacje traktowały o wykorzystaniu programu QGIS przez przyrodników, a w zasadzie przyrodniczki. Alina Gerlée (Uniwersytet Warszawski) opowiedziała o wielu narzędziach, ale większość słuchaczy zapamiętała pewnie różowe borsuki. Katarzyna Szondelmejer opowiedziała o żubrach, zaś Aleksandra Kolanek (Uniwersytet Wrocławski) o badaniach siedlisk gadów.

Jakub Jagiełło (Orange Polska) przedstawił bardzo kompleksową koncepcję wykorzystania QGIS przy planowaniu i projektowaniu sieci światłowodowych. Karol Stós i Marcin Bartosik (PGE Energia Ciepła S.A.), prezentując wykorzystanie QGIS w branży ciepłowniczej, nie tylko komplementowali projekt QGIS, ale również wskazywali obszary problematyczne.

Organizatorki imprezy z Koła Naukowego "Szuwarek"

Poza tym można było posłuchać o wielu innych ciekawych tematach. Bardzo spodobała mi się prezentacja Sławomira Bieniasa (GIS and FLY), który przekazał swoje doświadczenia z budowy portalu mapowego. W trakcie wieczornego spotkania na Kazimierzu spore zainteresowanie wzbudził temat danych OpenStreetMap, prezentowany przez Mateusza Koniecznego (OSM) oraz wizualizacji zabudowy Krakowa, prezentowany przez Klaudię Dybaś (Politechnika Krakowska).

W trakcie imprezy można było zaopatrzyć się w bezpłatne egzemplarze czasopisma Geodeta, przekazane nam przez wydawcę. Dziękujemy za nie oraz za patronat medialny.

Większość prezentacji można już pobierać ze strony imprezy. Mamy nadzieję, że spotkamy się w tym samym miejscu już za rok, z jeszcze ciekawszymi tematami do dyskusji. Wszelkie uwagi do zakończonej właśnie imprezy oraz propozycje zmian prosimy zgłaszać już teraz na naszym forum w dziale spotkania.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i sympatyczną atmosferę. Do zobaczenia.

2018/06/22 11:07 · Robert

QGIS 3.0 już w piekarniku

W dniach 21-25 lutego 2018 na Maderze odbywa się spotkanie programistów (hackfest) projektu QGIS.

Najbardziej oczekiwaną przez wszystkich użytkowników informacją jest wydanie nowej wersji QGIS 3.0 o nazwie kodowej Girona. Kod źródłowy jest już „umieszczony w piekarniku” i niebawem ciepłe paczki instalacyjne będą gotowe do pobrania. Nowa linia programu niesie ze sobą wiele zmian, począwszy od tych związanych z bibliotekami i API, na związanych ze zmianami interfejsu i nowymi funkcjami kończąc. Więcej szczegółów można przeczytać na stronie z listą zmian.

Wersja QGIS 3.0 będzie pewnie głównym tematem newsów w najbliższych dniach, ale o wiele ciekawsze rzeczy dzieją się na zapleczu. Warto oczywiście zainstalować najnowszą wersję QGIS 3.0 gdy się pojawi. Należy jednak pamiętać, że to produkt wymagający jeszcze sporo pracy. Dopiero wersje QGIS 3.2 lub 3.4 będzie można uznać za solidnie przetestowane i zalecane do wdrożenia. Dlatego zachęcam raczej do posłuchania wybranych dyskusji programistów, które pokazują w jakim kierunku zmierza projekt QGIS i jak wygląda tworzenie wolnego oprogramowania.

W trakcie imprezy zaplanowano jak zwykle wiele spotkań i warsztatów. W spotkaniach można było uczestniczyć zdalnie, a sam przebieg był zarejestrowany i jest już dostępny na kanale YouTube firmy Kartoza. Oto najciekawsze moim zdaniem prezentacje.

→ Read more...

2018/02/24 19:06 · Robert

Podręcznik do QGIS

W repozytorium Politechniki Krakowskiej zostało udostępnione elektroniczne wydanie podręcznika „Systemy informacji przestrzennej z QGIS, część I i II”, który ukazał się w roku 2017. W tym wydaniu dodano m.in. tematy związane z przetwarzaniem zdjęć satelitarnych oraz pracę z bazami danych przestrzennych.

Wszystkie przedstawione w podręczniku ćwiczenia mają charakter praktyczny, zaś niezbędne dane są publicznie dostępne dla każdego użytkownika. Podręcznik można wykorzystać do prowadzenia zajęć, lub samodzielnej nauki programu QGIS.

Plik w formacie pdf (około 20 MB) jest do pobrania pod adresem: https://suw.biblos.pk.edu.pl/resourceDetailsRPK&rId=75823

2017/12/06 19:21 · Robert

I spotkanie użytkowników QGIS

Zapraszamy na I spotkanie użytkowników QGIS. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie - zarówno osoby zaczynające przygodę z systemami informacji przestrzennej, jak i programiści zajmujący się zawodowo geoinformacją. Postaramy się zaprezentować praktyczne zagadnienia związane z wykorzystaniem programu QGIS oraz przedstawić nowości z wersji 3, która pojawi się niebawem. Jeśli w swojej pracy wykorzystujesz QGIS - ta impreza jest dla Ciebie!

Liczymy, że będzie to jednak przede wszystkim dobra okazja do rozmów i wzajemnej wymiany doświadczeń. Wszak QGIS to projekt społecznościowy i z tego czerpie swoją siłę.

Termin: czerwiec 2018 r.

Miejsce: Kraków, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej, ul.Warszawska 24

Strona imprezy: www.qgis.pl/spotkania/2018

Organizatorzy:

Więcej szczegółów w kolejnych komunikatach.

2017/09/01 12:09 · Robert

Duże brawa dla AGH

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że Akademia Górniczo-Hutnicza (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska) jest pierwszą uczelnią na świecie, która wsparła finansowo rozwój projektu QGIS jako oficjalny sponsor. Do tej pory projekt finansowały głównie firmy komercyjne oraz instytucje samorządowe wielu krajów.

W imieniu społeczności projektu QGIS bardzo Wam za to dziękujemy!

Zbiegło się to z wydaniem nowej wersji programu QGIS 2.8 Wiedeń, nad którą pracowaliśmy w ostatnim czasie. Jest to pierwsza wersja, która będzie doskonalona przez kolejny rok. Zamiast nowych funkcji i zmian wyglądu, pojawiać się będą tylko poprawki. Czyli jest to wersja idealna do wykorzystania w dużych firmach oraz w szkołach.

O nowościach w QGIS 2.8 napiszemy niebawem…

2015/03/02 21:02 · Robert

Darmowy podręcznik do QGIS po polsku

Trwało to zdecydowanie dłużej niż powinno, ale ostatecznie udało się uwolnić podręcznik do QGIS po polsku.

Książka „Systemy informacji przestrzennej z Quantum GIS” została wydana na Politechnice Krakowskiej i dostępna jest dla każdego w wersji elektronicznej na licencji Creative Commons BY-SA. Nie trzeba chyba dodawać, że wszystkie (wymyślone wcześniej :)) problemy zostały rozwiązane z użyciem darmowego programu QGIS. Dane wykorzystane w ćwiczeniach dostępne są na dedykowanej stronie QGIS Polska.

Prezentowany podręcznik to gotowy zestaw ćwiczeń laboratoryjnych dla osób prowadzących zajęcia z podstaw geoinformatyki na wyższych uczelniach. Ale nie tylko. Książka może być z powodzeniem wykorzystana przez osoby chcące samodzielnie nauczyć się pracy z systemami mapowymi. Starałem się nie przeładować tekstu teorią, ale minimum niezbędne do zrozumienia poszczególnych kroków zostało opisane.

Prace nad drugą częścią podręcznika w toku…

2014/01/21 01:34 · Robert

QGIS 2.0.1-2 dla Windows

Ukazała się poprawkowa wersja 2.0.1-2 dla Windowsów, rozwiązująca kilka problemów wieku dziecięcego Dwójki, głównie tych związanych z modułem Geoprocesingu. Zachęcamy do aktualizacji.

2013/10/22 12:53 · Borys

QGIS 2.0 Dufour wydany!

Nadeszła długo wyczekiwana chwila i QGIS 2.0 ujrzał światło dzienne. Największym zmianom uległ QGIS Desktop, ważniejsze z nich zostały zebrane w changelogu. Najbardziej widoczne jest rozszerzenie możliwości kartograficznych. Oczywiście korzysta z nich również QGIS Server i QGIS WebClient, zaś w galerii zrzutów ekranu można obejrzeć również aktualny stan prac nad coraz kompletniejszą wersją na Androida.

Trzeba pamiętać, że wszystkie wtyczki znane z wersji 1.x muszą być dostosowane do QGIS-a 2. W tej chwili w repozytorium znajduje się „dopiero” około 100 wtyczek, lecz liczba ta szybko rośnie.

Nowej wersji towarzyszy również odświeżona strona internetowa projektu.

2013/09/20 23:23 · Borys

Nowa wersja QGIS 1.7 Wrocław

Niedawno została udostępniona wersja QGIS 1.7.4 „Wrocław”. Po tej wersji nie należy się spodziewać wodotrysków, bo nie dodano w niej żadnych nowych funkcji, usunięto jedynie wiele błędów z wersji QGIS 1.7.3 i wprowadzono kilka usprawnień. Nazwa wersji QGIS 1.7 została nadana z powodu organizacji jednego z kilkudniowych spotkań uczestników projektu QGIS w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego. W roli koordynatora wydania najnowszej wersji QGIS wystąpił z sukcesem po raz pierwszy jowialny Werner Macho.

→ Read more...

2012/02/26 13:29 · Robert
 
Do góry
start.txt · ostatnio zmienione: 2017/01/10 23:06 przez borys
 
 
CC Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Unported
chimeric.de = chi`s home Valid CSS Driven by DokuWiki Blog RSS feed Valid XHTML 1.0